Ať už máte či se rozhodnote pro koupi dřevěných oken, která disponují mnoha výhodami, jako například svou znamenitou tepelnou i akustickou izolační schopností, či pro jejich regulaci vlhkosti, snadnou renovaci v případě poškození apod. Podstatným faktorem zajisté je též jejich design, odolnost vůči vnějším vlivům, působí příjemně na pohled a dodávají punc domácí hřejivé atmosféře.
okno s okenicemi 
 
Adekvátní péčí lze prodloužit životnost oken a zachovat jejich impozantní design. Pravidelnou údržbou rozhodně též ušetříte potenciální finanční výdaje za opravu.
Domácí péče a údržba nezahrnuje jen okenní rámy, ale též je třeba neopomenout kování a izolaci. Avšak, nejedná se o nic složitého. Jak tedy na to?
 
Rámy, kování a izolace
 
Vhodné je začít nejprve impregnací kování a okenního těsnění. Poté můžete přejít na vnitřní neboli interiérové rámy, které lze ošetřit pouze mýdlovým čističem a to v časovém intervalu – jednou za dva roky. Zvýšenou péči je třeba věnovat venkovním rámům, zejména po zimě vyžadují náležitou údržbu, která spočívá v omytí vhodným roztokem saponátu a hadříkem, který nesmí být příliš mokrý. Poté po vysušení provedete impregnaci určeným balzámem na dřevo. Balzám je třeba vybírat dle laku na rámech vašeho okna. Prostřednictvím balzámu tak dochází i k uzavření veškerých sebemenších trhlin či pórů.
 
 
Okenní tabule
 
Jsou finálním bodem v rámci péče. Zde se jedná o klasické umytí. Záleží na tom, co preferujete. Někdo myje okna za pomoci speciálních prostředků, jiný používá ekologické produkty. Jsou tací, co nedají dopustit na věc zvanou vysavač na okna. U dřevěných oken je ideální mytí okenní tabule 2-3x ročně.
 dřevěné okno
Celková renovace
 
Může se stát, že po nějaké době budou okna vyžadovat větší zásah. Především myšleno v podobě nového laku či nátěru, vyplnění vzniklých spár apod. Ideální volbou je provést nátěr pomocí štětce. Jedná se o snadnější alternativu renovace, kterou zdárně zvládne i domácí kutil. Jen je třeba vědět, že je vhodnější natírání v horizontální poloze. Tímto se předejde ke stékání barvy a tvoření nežádoucích kapek.
 
V případě lokální poruchy barvy je nejvhodnější variantou použití tmelu, který je v tomto případě nejvíce efektivní.
 
Závěrem
 
Mějte na paměti, že dřevěná okna se nesmí nikdy čistit na sucho a za použití agresivních látek či jakékoliv kyseliny.