Máta se hojně využívá při přípravě nejrůznějších drinků, v zimě nám zase dokáže ulevit od počátečních příznaků kašle a rýmy. Jedná se o bylinu, která vás překvapí svými blahodárnými účinky.
 
Mátu najdete jako příměs nejrůznějších zubních past, ústních vod nebo žvýkaček, je to hlavně pro její antibakteriální účinky a schopnost dezinfikovat dutinu ústní a chránit jí před zubním kazem. Máta také díky svému aroma příjemně osvěžuje dech.
Máta peprná
 
Při prvních příznacích nachlazení dokáže máta účinně bojovat s ucpanými dýchacími cestami a zahleněním na průduškách a plicích. Pomáhá zmírňovat projevy astmatu nebo senné rýmy. Výborná je i při problémech s trávením a žaludečních nevolnostech. Pozor byste měli dát pouze v těhotenství a u menších dětí, kdy se konzumace máty nedoporučuje, a to hlavně z důvodů alergických reakcí a u kojících žen pak může ovlivňovat tvorbu mléka.
 
Máta má skvělé účinky i při vnějším použití. Ideální je pak na pleť a vlasy. U vlasů pomáhá snižovat tvorbu lupů a na pleť zase působí antibakteriálním účinkem a pomáhá v boji proti akné. Její podmanivá vůně navíc zbavuje stresu a napětí.
 
Máta peprná má i celou řadu využití v kuchyni, kdy se používá hlavně k dochucování nejrůznějších pokrmů, grilovaného masa, omáček, salátů a opomenout samozřejmě nemůžeme ani oblíbený kubánský koktejl, známý po celém světě-Mojito. Stejně tak si z ní ale můžete připravit i obyčejný čaj, který vám zachutná jak v teplé, tak studené verzi. 
 Bylinný čaj
Mátu můžete využít i při pečení, kdy skvěle doplní všechny čokoládové dezerty, zmrzlinu nebo dortové těsto.
 
Jak na její snadné pěstování:
·         Máta se chová skoro jako plevel. Rozrůstá se téměř geometrickou řadou, a tak se může snadno stát, že za několik týdnů zaplaví celý záhon.
·         Nejlépe se jí daří na jihovýchodní nebo východní straně, kde bude ráno a dopoledne svítit slunce a v největších odpoledních vedrech bude rostlina ve stínu.