Sledujte přesné parametry těchto finančních produktů, u každé společnosti se totiž mohou velmi různit. Mezi jeden z nejdůležitějších bychom mohli zařadit úrokovou míru. Tento číselný údaj je totiž velmi podstatný pro vaše měsíční splátky, tedy vaši peněženku.

přesýpací hodiny

Co vám vlastně tato cifra řekne
Úroková míra se uvádí v procentech. Díky ní velmi dobře zjistíte, kolik zaplatíte dané společnosti takzvaně navíc.Bohužel zdarma vám nikde nepůjčí, nejde totiž o charitativní instituce, ale tvrdý business. Pro každý bankovní i nebankovní dům tedy platí, že si určuje svou cenu na trhu a vydělává peníze vlastně také pro vás, aby vám mohl půjčit.

Díky tomuto údaji si tedy přesně spočítáte, kolik vás celý úvěr bude stát a jestli je pro vás tato částka vůbec přijatelná. U většiny produktů se setkáte především s roční sazbou. Existuje tu však i možnost měsíční sazby. Ta je ale spíše v tomto případě pro klienta značně nevýhodná. Proto se většinou využívá u spořicích účtů.
Každá společnost je povinná vám poskytnout kompletní informace, které uvádí i na svých webových stránkách. Podívejte se jí pořádně na zoubek: https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/urokova-mira/.

Na její výšku má vliv hned několik faktorů
ØČistá úroková míravychází z lidské preference nynější spotřeby a předpokládá i tu budoucí.
ØRiziková prémie– ta znamená riziko možného problému se splacením úvěru, a tomu odpovídá vypočítaná kompenzace.
ØOčekávaná inflace– tady věřitel vychází z předpokladu možného klesání.
ØKurzové riziko– pokud se jedná o zahraničního klienta.
ØA pak je tu centrální banka, která půjčuje finanční prostředky bankovním domům.
Z ekonomického hlediska nás budou zajímat tyto dva pojmy, co se týká úrokové míry:

kalkulačka

o Nominální– ta je uvedena přímo v úvěrové smlouvě.
o Reálná– ta znázorňuje, jak se mění kupní síla vložených či půjčených peněz.
Přitom ale nevyjadřuje cenu úvěru, o tu se stará RPSN, kdy se počítá i s dalšími náklady spojenými s hypotékou nebo spotřební půjčkou.