Každý z nás je do určité míry ovlivněný vlastními názory a představami, ale i názory přijatými od druhých. To pak ovlivňuje naše chování. Naši sebejistotu však již utvářeli naši rodiče, kamarádi, učitelé a vlastně všichni, se kterými jsme se v životě potkali. Negativně se mohla podepsat jakákoliv špatná zkušenost nebo neúspěch, kritika i neoprávněné výčitky.
žena před tabulí
To, kde se naše sebevědomí narušilo, zkuste objevit, a objevíte tak první krok k nápravě. U traumat z dětství je však potřeba vyhledat odbornou pomoc. Nejde však pouze o traumata. Problém může spočívat třeba i v tom, že máme málo dobrých zážitků, nebo postrádáme pochvalu, povzbuzování a projevy lásky.

Zdravé sebevědomí je možné si vycvičit. Stačí, abychom sami v sebe věřili, a hned nám půjde lépe zvládat životní výzvy i obstát v životních situacích. Sebevědomí nás nechrání před problémy, ale pomáhá nám postavit se jim. Sebevědomým lidem se lépe daří právě proto, že mají více energie, váží si sami sebe a tak se snadněji pouští do realizace svých snů. Jsou tak úspěšnější než ti, co rovnou řeknou, že to nezvládnou.
Míra sebevědomí je u různých lidí rozdílná:

·         Ti, co mají nízké sebevědomí, jsou lidé nejistí, špatně snášejí kritiku, nevěří si, a volí si snadné cíle, aby se vyhnuli případnému neúspěchu. Jsou často uzavření, podezíraví, a své cíle předem vzdávají, protože si neumí stanovit priority. Drží se toho, co mají jisté a vyhýbají se změnám a novým věcem.
seběvědomá žena
·         Lidé s přiměřeným sebevědomím mají naopak zvýšenou sebedůvěru. Jsou šťastnější, protože snadněji zhodnotí své možnosti v životních situacích, věří si a dělají vše pro to, aby uspěli. Snadněji přijmou kritiku i srovnání s ostatními.

·         Ti, co mají příliš vysoké sebevědomí, mívají také příliš vysoké a nepřiměřené cíle. Přeceňují své schopnosti a myslí si, že jsou lepší než ostatní. Ve skutečnosti však často trpí vnitřní nejistotou, kterou zakrývají suverenitou.

Deset tipů, jak můžete zvýšit své sebevědomí:

1.       Myslete pozitivně
2.       Přestaňte se srovnávat s ostatními
3.       Nekritizujte se
4.       Neřešte, co si o vás myslí ostatní
5.       Dotáhněte věci do konce
6.       Usmívejte se
7.       Pravidelně se pochvalte
8.       Poučte se z vlastních chyb
9.       Naučte se říkat „NE“
10.     Učte se novým věcem