Počítejte s tím, že rybičky potřebují k životu specifické prostředí. Zejména dostatek prostoru k plavání. Zapomeňte pokud možno na kulatá akvária. Nejsou vhodná, i když esteticky vypadají krásně. Tedy jen do té chvíle, než do něj zapojíte vše, co je potřeba. Navíc kulatá akvária nesnášejí rybičky moc dobře. Vnější svět to zkresluje, rybičky bývají zmatené, naráží mnohdy do skla a to vše vede jen k tomu, že se budou motat kolem dokola v malém kroužku.
světlo v akváriu
Zlatým pravidlem pro množství rybek v jednom akváriu je přepočet vody na jednu rybu. Každá rybička by měla mít k dispozici minimálně dva litry vody, optimálně tři litry. Pokud si koupíte akvárium o objemu čtyřiceti litrů, počítejte, že vody v něm budete mít maximálně 36 litrů. To je přijatelné množství pro 10-15 rybek. Mezi ně se počítají i takzvaní čističi a vodní šneci.
Nedávejte rybičky rovnou do čerstvě napuštěné vody. Nechte ji odstát několik dnů, aby vyprchal veškerý chlór. Nezapomeňte na dno dát drobné kamínky, které si můžete též zakoupit. I rostlinky a větší kameny na přípravu jeskyně pro možnost ukrytí se nejsou k zahození.
U vody to ale nekončí. Je potřeba, aby v akváriu byl dostatek vzduchu a voda se udržela čistá. Tedy je nutné zakoupit vzduchovací kamínek a filtr. Pokud bydlíte v domě, kde je výkyv teplot na denním pořádku, zakupte si i ohřívač vody, abyste udrželi stálou teplotu prostředí.
Jakmile dojde k nákupu samotných rybiček, nezapomeňte, že ne všechny druhy se snesou. Parmičky bývají agresivnější, neonky musí být v hejnech po alespoň deseti kouscích. Naopak takzvaná zlatá rybka snese být sama. Skaláry potřebují vysoký vodní sloupec a budou se držet u hladiny. Oproti tomu ancistra či sumečka naleznete skoro vždy u dna, jak vybírají zbytky potravy.
Zlatá rybka
Nezapomínejte akvárium jednou za čas pořádně vyčistit a vodu vyměnit. Nikdy nevyměňujte celé množství, ale maximálně tři čtvrtiny vodního sloupce. Před čištěním můžete pochytat rybičky, pokud se Vám to podaří.
A co dál? Nezapomínejte je krmit. V každé akvaristice naleznete mnoho druhů krmení. Ryby nevyžadují moc častý příjem potravy, stačí třikrát do týdne. A odměnou Vám bude krásně živý koutek někde v domácnosti.