Stejně jako je velká spousta psích plemen, nalezneme širokou škálu i těch kočičích. Nejčastějším venkovním druhem jsou kočky domácí, obyčejné, které mají své kouzlo. Ale lidé si rádi pořizují i za trochu větší částky výjimečné společnice. Ty nejvíce častěji chovaná plemena koček se pohybují v cenové relaci kolem 20 000 Kč. Alergici mají na výběr kočku Sphynx, která srst nemá.kočka, korat, příroda
Pokud se snažíte o koupi kočky, která bude aportovat a dokáže chodit na vodítku, můžete zkusit poohlédnout se po nějakém obyčejném kocourkovi z vesnického vrhu, nebo po kočičce od známé z vesnice vedle. Ale takové plemeno Korat, je nesmírně tiché a učenlivé. Po celý život zůstává hravá, jen přílišný hluk tomuto plemeni vadí, proto se nehodí do rušivých míst. Jsou ale velice živé a akční, rády šplhají.
Kočky jsou od přírody mazlící a vrnící bytosti, které umějí naslouchat podobně jako psi. Ačkoliv se to nezdá, kočičí společnost člověka uklidňuje a podobně jako psi, tak i kočky na sebe přenášejí negativa z našeho těla. Říká se, že kočky odrazují nadpřirozené síly.
V České republice zatím neznámým kočičím plemenem zůstává Lykoi, jedná se o kočku připomínající vlkodlaka. Ve skutečnosti je to velice přítulná kočka, jejich srst se dost často vyměňuje. Ač by se dalo znát, že jejich srst je hrubá, je naopak jemná na dotek. V roce 2016 se dostalo plemeno i k nám. Jsou neskonale věrní, odvážní, hraví a přítulní. Doporučuje se příležitostně koupat s dětským šampónem.birma, kočka
Avšak nejvíce doporučovaným mazlíkem zůstává zlatá Birma, která je ale nejvíce náchylná na dědičné choroby. Dalším negativem je, že pokud chcete vskutku zdravou kočku, za její rodokmen si připlatíte o něco více, než byste si přáli.
Pří výběru správného kočičího společníka je třeba mít vždy na paměti, jak moc dobře kočka snáší samotu. Skotská klapouchá kočka může ze samoty propadat až do depresí. Ale je výbornou lovkyní, je inteligentní a hravá. Díky jejím jinak stavěným ouškám může mít častěji problémy s dědičnými chorobami.
Každé kočičí plemeno je jiné, každé vyžaduje jinou péči. Ale vždy to jsou parťáci, když nemáte psa.