Fantasticky zdobená lžička, umělecky vyvedený skleněný pohárek, anebo tančící modravý plamének na hladině. To jsou základní propropriety neodmyslitelně spjaté s popíjením legendárního bylinného moku, který byl na počátku dvacátého století dokonce na území mnoha států po celém světě zakázán. Tyto temné časy už naštěstí dávno minuly. Náznak čehosi temného a tajemného však Absinth provází až dodnes. Pojďte se s námi podívat, jak poodhalit roušku záhadného nápoje a ochutnejte jeho typickou nahořklou chuť.

hořící absinthe

Český nebo zahraniční – je v tom rozdíl?

Jak už asi tušíte, i ve výrobě Absinthu mají Češi vlastní hlavu a v mnoha případech ji takříkajíc „šulí“. Zatímco tedy pravý a opravdový, tradiční a oblíbený absinthe vzniká prostou macerací, tedy louhování v alkoholu, do něhož se nakládá pelyněk, anýz a fenykl, které se nazývají svatou trojicí absinthu, v českých luzích a hájích lihovarníci jednoduše vymáchají pouze pelyněk, a to ne v alkoholu, ale ve vodě. Tu poté destilují, aby získali líh, což má za následek horší chuť i barvu. Ta se dohání uměle a vznikají tak namísto typické modré často zelené až fluoreskující odstíny.

Naštěstí je tato ošizená verze absinthu už i u českých lihovarníků na ústupu a nápoj se vyrábí tradičním postupem a z tradičních surovin. Pokud toužíte zažít opravdovou chuť a atmosféru originálního nápoje, vsaďte na práci řemeslných lihovarů, které produkují opravdový absinth https://www.lihovarek.cz/absinthe/ v mnoha chuťových variantách.

absinthe s vodní pípou

Pití absinthu je opravdový rituál a požitek

Studená neboli francouzská metoda používá jako nástroj nádherně zdobené absinthové lžičky. Lžička se položí na sklenku a na lžičku se umístí kostka cukru. Přes cukr se nechává skapávat ledová voda, která cukr pomalu rozpouští a přenáší jej do skleničky s nápojem. Díky tomu vznikají nádherné mléčně zabarvené efekty, přičemž voda jednak absinthe naředí (v poměru 1:3 až 5, v závislosti na chuti) a jednak dá vyniknout bylinnému aroma, které v původním vysokoprocentním alkoholu není až tolik patrné.

Poněkud pikantnější je zapalování. To se však mezi odborníky příliš nedoporučuje, a to jednak kvůli vysokému riziku popálenin a jednak kvůli zkreslení chuti absinthu. Pokud byste však tuto metodu přeci jenom chtěli zkusit, můžete jednak použít opět lžičku s kostkou cukru, kterou necháte nasáknout alkoholem a pak zapálíte. Poté máte dvě možnosti. Buďto nechte cukr zvolna zkaramelizovat, prokapat do sklenky, rozmíchat, naředit vodou a vypít, anebo hořící kostku vhodit přímo do nápoje. Tím se vznítí celý obsah sklenky. Nyní buďto plamen uhaste ledovou vodou, anebo počkejte, až plamen sám dohoří. Poté opět promíchejte, dořeďte ledovou vodou a pijte.