Možná máte pocit, že by se život Vašich dětí neměl točit kolem peněz, ale jak jinak je chcete připravit na samostatný život v dospělosti, než tím že je přiměřeně jejich věku budete seznamovat s hodnotou peněz? Pokud je v období dětství a dospívání naučíte správně zacházet s penězi, nebudete se muset později trápit jejich špatnou finanční situací či dokonce platit jejich dluhy. Děti snadno získají dojem, že bankomat je bezedným zdrojem peněž, vždyť přece pokaždé když do něj vložíte kartu, vypadnou penízky. Musíte jim tedy již od útlého vysvětlovat, že aby z bankomatu peníze vypadly, musíte nejdřív vy rodiče každý den několik hodin pracovat.
ruka na pokladničce
Jste svým dětem vzorem!
I v tomto případě platí, že nejvíce se děti naučí nápodobou. Pokud tedy uvidí, že rodinnou finanční situaci příliš neřešíte, případně nesplácíte dluhy, nemůžete očekávat, že se Vaše děti v dospělosti budou chovat zodpovědněji. Nikde není psáno, že finanční situace Vašich dětí bude jednou tak dobrá jako Vaše a pokud Vás vidí, že si nikdy nic neodepřete a koupíte si vše, co se Vám líbí, budou se v dospělosti jen s obtížemi vyrovnávat s tím, že nemůžou mít vše, na co si vzpomenou.
panáček s kreditkou
Dávat či nedávat kapesné?
Odborníci se shodují, že dítě by mělo poznávat hodnotu peněz již na prvním stupni základní školy a mělo by se začít učit hospodařit s přiměřeným obnosem peněz. Dopřejte tedy již dětem na prvním stupni drobné kapesné, díky kterému budou moci uspokojit svá přání. Je na nich zda obnos utratí každý měsíc za „hlouposti“ či budou šetřit na něco většího. Určitě je můžete na tuto variantu šikovně upozornit. Můžete se s dítětem i rovnou domluvit, že každý měsíc rovnou odloží část z kapesného do pokladničky.
hračka pokladna
Určitě však děti veďte k tomu, že s tímto obnosem musí po danou dobu vydržet a není možné, aby si za několik dní přišli pro další peníze, protože už jim žádné nezbývají. Další možností je děti odměnit například za pěkné vysvědčení či pomoc v domácnosti. V tomto případě si ale dejte pozor na to, aby ne vše co dítě doma udělá, bylo finančně ohodnoceno. Spíš je veďte k tomu, že doma musí pomáhat všichni, a to bez nároku na odměnu.

Nezařazené