Na českém pracovním trhu je dlouhodobě nedostatek zaměstnanců. I to je jeden z důvodů, proč firmy zvažují přesunutí alespoň části výroby do zahraničí.
modrá nákladní loď.jpg
Už je to pár let, co se s přesunem výroby do Asie strhla lavina. Lidé měli strach o svojí práci a vinili z to onoho asijské tygra. Mnoho firem se na začátku tohoto století rozhodlo pro přemístění svých továren. Samozřejmě nedochází k přemístěný výrobních hal jako takových. Jen jejich know-how a výrobní postupy se přestěhují spolu s klíčovými zaměstnanci. Jejich úkolem je zaučení nových vedoucích. Tento trend má i vlastní název, říká se mu offshoring či outplacement, oba pojmy mají podobný význam, jednoduše označují odsun výroby na jiné místo, něž odkud firma pochází.
šicí továrna.jpg
V Číně je potenciálních zaměstnanců dostatek a životní úroveň velmi nízká, nebo alespoň byla. Firmy tak dokázali snížit výrobní náklady, a to i přesto, že transport z Asie je často náročný. Díky tomu byly schopné konkurovat původně asijským výrobcům a přirozeně i těm evropským.
Bohužel za všechno se platí a nic netrvá věčně. Brzy vedoucí výroby zjistili, že se na tamějším trhu objevuje velmi podobné zboží tomu jejich. Výrobní postupy a své know-how, které společnosti předali místním nástupcům, pronikly ven a dostali se k čínské konkurenci. Ani zpřísnění bezpečnostních opatřený nepomohlo. Mnoho z těchto firem se proto rozhodlo pro opětovný návrat do Evropy. Navíc i cena pracovní síly vzrostla, a proto už se nejedná o tak lukrativní pozici.
továrna v noci.jpg
Z tohoto důvody, ale i kvůli určité vlně odporu k v Číně vyrobeným produktům, změnily názor. Navrátivších firem je však stále menšina a postupně se otevírají možnosti i v ostatních zemích asijského kontinentu. Návrat výroby zpět do domovských končit by mohl podpořit i fakt, že vývojáři neustále přicházejí s novými stroji, které by měli postupně nahradit lidskou práci. K jejich obsluze a údržbě pak budou potřeba kvalifikovanější zaměstnanci, ale ve výrazně nižším počtu.

Nezařazené