Máte rádi ovoce a jíte ho raději, než nezdravé cukrovinky? Pokud si chcete dopřát zdravou svačinku, určitě byste měli vyzkoušet lyofilizované ovoce.

Proč je lyofilizované ovoce lepší, než to sušené teplem?

Sušení teplem známe již od nepaměti. Naši předkové moc dobře věděli, že pokud si chtějí uchovat úrodu ovoce po celý rok, musejí jej nechat usušit na kamnech nebo na slunci. Působením tepla se totiž z ovoce odpařuje voda, právě voda je ale semeništěm všech nezdravých mikroorganismů, množí se v ní plísně a bakterie, ovoce proto nemá dlouhou trvanlivost, tedy pokud se neusuší. Jenže s tím, jak se odpařuje voda, se z ovoce vytrácejí také důležité živiny, minerály a vitamíny. I když nám vznikne zdravá a chutná svačinka, která určitě hravě nahradí jiné sladké pochutiny, nemůže se takto usušené ovoce rovnat tomu čerstvému. Běžně sušenému ovoci tak začíná konkurovat lyofilizované ovoce, které je vlastně taky sušené jen za pomoci odlišné metody.

pexels-photo-3326533

Lyofilizované je jako čerstvé

Lyofilizované jahody Nakliceno.cz nebo jakékoliv jiné takto upravené ovoce chutná skvěle, z původní chuti ovoce neztrácí nic, je ovšem menší, lehčí a také o dost křupavější. Pokud si ale chcete dopřát ovoce, jako čerstvé, můžete to lyofilizované namočit na nějakou chvíli do obyčejné vody. Budete zírat, co se stane, budete mít pocit, že jíte skutečně čerstvé ovoce, i když tomu tak není.

A co je vlastně lyofilizace? Jde o sušení mrazem, ovoce se nechá rychle zmrazit a pak se usuší díky nízkému tlaku. Samotné sušení ovoce probíhá až poté, co se ovoce nechá zmrazit, nejprve prochází první fází sušení speciální technikou, kdy se ve vakuu odstraní voda a poté nastává druhá fáze sušení, kdy se postupně zvyšuje teplota a naopak snižuje vakuum. Tento proces je tak poměrně komplikovaný a zdlouhavý. Sušení mrazem tedy lyofilizace se od běžného sušení teplem podstatně liší, nejen v komplikovanosti celého procesu, ale především v tom, že ovoce si zachová tvar, i když se viditelně zmenší, zachová si ale i svou chuť a co je vůbec nejdůležitější, zůstanou v něm všechny vitamíny, minerály a živiny. To co se normálně teplem odpaří, tak zůstává v ovoci zachováno.

pexels-photo-2168783

Nic nového

Připadá vám to jako úplně nová a moderní metoda sušení? No tak úplně to pravda není. Tento proces se začal totiž využívat již za druhé světové války, kdy bylo zapotřebí zachovat v čerstvosti krevní séra, která mířila na frontu pro raněné vojáky. Lyofilizace se tak zdaleka nevyužívá pouze k uchování čerstvosti ovoce nebo zeleniny. Využívá se i v mnoha jiných oblastech.

Takto sušit lze jakékoliv druhy ovoce nebo zeleniny, pokud dbáte na správnou a vyváženou výživu, rozhodně jej ochutnejte. Po nutriční stránce se totiž vyrovná čerstvému ovoci.