Prázdniny jsou pro děti nejkrásnějším obdobím v roce, ale ne každá rodina dokáže naplnit alespoň částečně dětské sny a touhy. Tentokrát nemáme na mysli dary za vysvědčení, jako jsou in-line brusle nebo kopací míč, chceme se zmínit o touze cestovat, objevovat neznámé končiny a užít si tu pohodu a relaxaci tak trochu jinak, netradičně.

výhledy v Jeseníkách

Pro některé děti je vrcholem touhy po poznání neznámého prostředí přímořské letovisko, ale ne všechny mají zájem cestovat stovky kilometrů daleko do prostředí, kde je sice moře, ale zároveň nepříjemné horko. Některým z nás zkrátka vyhovuje pobyt v horách, kde je čistý vzduch, krásné výhledy do krajiny, spousta lesů a možnost užít si tu adrenalin při jízdě na kole, při horolezectví, při jízdě na koni, na koloběžkách či in-line bruslích.

sběr borůvek

Hory, to je také slunce a UV záření pro tvorbu vitamínu D a mimo jiné i ionizovaný vzduch, který ocení zejména městské děti. Na horách také nepotkáte stovky turistů, kteří by vás mohli obtěžovat podobně, jako na přeplněné pláži, kde bývá „hlava na hlavě“, a pokud ano, bude to nejspíš někde v lese, kde rostou borůvky, maliny nebo houby.

Jeseníky nejsou jen hory

Vypravíte-li se do Jeseníků a zajistíte si v Jeseníkách ubytování s dětmi, bude to pro vás významná energetická vzpruha. V horských oblastech bývá více energie z přírody, je tu klid a pohoda a mnohem lépe tu načerpáte dostatek sil pro regeneraci organismu. V Jeseníkách se léčil bývalý prezident Havel (v Karlově Studánce), protože tamní ovzduší patří k nejčistším v celé Evropě. A tam, kde je čistý vzduch, se posiluje imunitní systém a léčí se tu všechny neduhy počínaje lupenkou a alergiemi a konče vážnými chorobami. Do hor si můžete vzít i své kamarády a zvířecí miláčky, zejména pejsky, a umožnit jim také pobyt v příznivějším klimatu. Zejména, pokud bydlíte ve městě a psy chodíte venčit ven do městského smogu.