I přesto, že dobám, kdy se na představení nemohlo přijít v ničem jiném než ve smokingu a večerní róbě, odzvonilo, je zapotřebí dbát na své ošacení i v dnešní době. V poslední době je až zarážející, co se lidé do divadla nebojí obléci.  Stalo se mi, že jsem přišla do Národního divadla a hned mě praštil do očí pohled na sice krásnou dívku, ale v nejkratších šatech, které snad existují a k tomu všemu vedle ní stál společník v riflích. Bohužel dnes je taková doba, že se to příliš neřeší, pokud nejste na titulních stránkách magazínu o módě.
oblečené figuríny
Rozdělme si tedy správný dress code dle vážnosti divadel.
VELKÁ DIVADLA, OPERY A VEČERNÍ PŘEDSTAVENÍ
V případě, že zamíříme do Národního divadla, je zapotřebí se na to připravit. Pánové to mají poněkud jednodušší, vezmou si oblek, popřípadě i smoking, košili, kravatu (motýlka) a lakýrky a jsou patřičně oblečeni. U dam je to poněkud složitější, avšak různorodější. Nejvhodnějším typem jsou večerní šaty, které nejsou příliš vyzývavé, ale spíše decentní, např. klasický áčkový styl ke kolenům s rukávem či bez, dlouhé splývavé šaty (ne však letní na pláž). Dále je zapotřebí zvolit vhodnou barvu šatů. Zde platí pravidlo, méně je více. Správnou volbou jsou klasické nekřiklavé barvy, nenásilné vzory, tedy spíše tmavší barvy. Také je třeba si dávat pozor na obuv, samozřejmostí jsou lodičky s uzavřenou špičkou, jelikož do divadla jsou zapotřebí silonky, bez nich nechoďte a do otevřené špičky, se silonky nenosí.
figurína v muzeu
MENŠÍ DIVADLA
Pokud jdete do divadla menšího, je zde více možností, co si na sebe obléci. Tato divadla již tolik nebazírují na vysoce společenském dress codu. Nejste-li milovnice šatů, můžete si zvolit pouzdrovou sukni s halenkou či společenské kalhoty, popřípadě kostýmek. Vše je možné obohatit výraznějšími šperky, aby se dámy necítily jako na pracovních pohovorech. Co se týče pánské strany, lze sáhnout i po jednodušším obleku a není zapotřebí kravaty či motýlku na košili.
MENŠÍ SCÉNY A ALTERNATIVNÍ DIVADLA
Alternativní divadla již nevyžadují slavnostní oděv, postačí, když si na sebe vezmete každodenní oblečení a je to v pořádku. U těchto typů scén by vypadalo divně, kdybyste dorazili ve večerní róbě, bylo by to totéž, jako kdybyste do Opery přišli v riflích. Například v Ostravě je divadlo Aréna, které je tohoto typu a můžete si na sebe vzít i lepší rifle. Ale i zde myslete na to, že stále jste návštěvníkem divadla, a tedy sportovní oblečení, otevřenou obuv či kraťasy nechejte doma ve skříni.

Nezařazené