Když se zadíváte pozorně na méně podrobnou mapu Evropy, zaměřenou pouze na geografické útvary, aniž byste měli k dispozici hranice jednotlivých států, zjistíte, že Česká republika je ohraničena z větší části horskými terény, a že bychom jí podle toho mohli alespoň zevrubně rozpoznat v centru Evropy mezi ostatními zeměmi. Znalci zeměpisu jsou si tohoto jevu dobře vědomi, a mohou vám bez problémů vyjmenovat jednotlivá pohoří tak, jak jdou za sebou, v rychlém sledu – počínaje Krkonošemi, přes Jizerské a Lužické hory, České Švýcarsko a Krušné hory až po Český les, Šumavu, Českomoravskou vrchovinu, Beskydy, Jeseníky a Orlické hory.

krása Krkonoš

Jedna věc je ovšem pohoří vyjmenovat z paměti anebo na ně ukázat prstem na mapě, a druhá věc je tam být fyzicky přítomen. Poznat krásu hor na vlastní kůži již před vámi zatoužily statisíce lidí a vy se můžete zařadit mezi ně, a to poměrně snadno. Nepotřebujete k tomu žádné zvláštní vybavení, ani vlastní vůz. Ten si pronajmete v nejlevnější autopůjčovně v Praze a vydáte se kýženým směrem.

příhraniční hory

Hory jsou naší nejkrásnější ozdobou, a jakmile vystoupáte na nějakou z rozhleden, anebo na některý z vyšších vrcholků s panoramatickým rozhledem, srdce vám zaplesá radostí nad tou osobitou krásou, kterou mohou nabídnout jen horské zalesněné svahy, anebo přímořské pobřeží v Tichomoří.

Nenechte proběhnout váš život mezi prsty a uniknout pohled z horských terénů do údolí, využijte této příležitosti, že naše země patří k nejkrásnějším krajinám světa, a že jediné, co tu schází, je mořská hladina. A chcete-li tip na zajímavá místa, odkud se pokocháte pěknými výhledy, tak zkuste třeba Jelení vrchy na Šumavě, Kořenov, Mariánskou horu a rozhledny Štěpánka a Královka v Jizerských horách, Boží Dar v Krušných horách a Sněžku s Luční horou v Krkonoších, Praděd a údolí Bílé Opavy v Jeseníkách a Pustevny v Beskydech.