Asi není třeba říkat, že písek je velmi dobrým brusným materiálem. To platí zvláště v případě, že je pouštěn v proudu pod velkým tlakem. Je tedy pochopitelné, že existují zařízení, která přesně toto umožňují.

Jedná se o pískováčky, tedy v podstatě čerpadla, která místo vody vypouští z hadice písek. Najdeme je v nejrůznějších velikostech, podle účelu, ke kterému slouží. Lze s nimi brousit například sklo, ale také čistit fasády domů či začišťovat trubky.

písek do pískovačky

Jistě, existují také rozličné typy, které mají nejrůznější přídavné funkce. Dobrým příkladem je zde mobilní pískovačka s odsáváním. Jak již název napovídá, je tento druh dostatečně malý, aby jej bylo možné pohodlně přemisťovat.

Díky tomu se velmi dobře hodí pro domácí použití, neboť jej snadno můžeme převézt tam, kam potřebujeme. Pokud je tedy nutné něco upravit například v koupelně, není to nejmenší problém.

Zabudované odsávání pak řeší další potíž, která může u běžného typu nastat, a tou je fakt, že po broušení je písek v podstatě všude okolo. Pokud použijeme systém odsávání, množství písku se dramaticky sníží.

pískovačka s odsáváním

Je samozřejmě jasné, že nelze zcela zabránit, aby se písek nerozstříkl do okolí. Avšak díky tomuto systému bude jeho množství podstatně menší, čímž se nám značně usnadní úklid. Jen je potřeba si uvědomit, že jej nelze opětovně použít.

To má samozřejmě svůj důvod. Je jím fakt, že není nasáván pouze písek, ale také okolní prach a obroušené částečky onoho předmětu, na kterém pracujeme. A tato směs by rozhodně nefungovala ani zdaleka tak dobře, nehledě na fakt, že by celé zařízení mohlo být poškozeno.

Jistě, není také možné jej použít vždy. Pokud například čistíme fasádu, použité množství písku i plocha, na které je nakonec rozprostřen, prakticky znemožňují jeho efektivní zpětné nasátí. Na druhé straně, pokud používáme tenký proud na broušení například skleničky, pak se rozhodně jedná o vítanou funkci, která nám umožní udržet naši dílnu v čistotě. A to je důležitější, než se na první pohled zdá.